Nasıl İhracatçı Olunur?

Nasıl İhracatçı Olunur?

İhracata ilişkin operasyonel kısımlara başlamadan önce en önemli kısım olan uluslararası ticarete ait temel bilgileri edinme ve pazar araştırması  kısmına gereken önemi vermenizi öneririz. Bu aşamada ihraç etmeyi düşündüğünüz ürünün potansiyel alıcı ülkelerini belirlemek, o ülkenin alışveriş kültürüne göre çalışma şeklinizi belirlemek gibi ince ancak önemli detaylar bulunmaktadır.

Ürünlerinizin sorunsuz ve başarılı bir ihracat süreci ile dış pazarlara açılmasını istiyorsanız izlenecek yol genel hatlarıyla aşağıdaki gibi olacaktır.

İhracat Yol Haritası

Yukarıdaki basamakların bazıları dış ticaret gereği uyulması gereken kanun, yönetmelik ve tebliğler kaynaklı iken bazıları da ürünlerinizin doğru pazarlara / alıcılara ulaşmasını sağlayan pazarlama staratejilerinden oluşmaktadır.

Türkiye’den yurtdışına ihracat yapmak için önce tacir sıfatına sahip olmak, ihracatçı birliklerine üye olmak ve gümrük çıkış işlemlerinizi gerçekleştirebilmek üzere elektronik sistemlere kayıt olmak gerekmektedir.

Kimler İhracatçı Olabilir?

  • İhraç edeceği mala göre ilgili İhracatçı Birliğine üye olan  ve
  • Gerçek usulde vergiye tabi (tek vergi numarasına haiz) her  gerçek ve tüzel kişi tacirler ile
  • Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olup üretim faaliyetinde bulunan esnaflar ihracat yapabilir.

İhracatla ilgili diğer yapılacakları öğrenmek için İhracattan Önce Yapılması Gerekenler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com